Pęcherz nadaktywny (overactive bladder, OAB). Leczenie

Opublikowany: 27.05.2022 09:30

Prowadzący:

dr n. med. Mikołaj Przydacz

więcej o autorze »

Opis filmu:

Łagodzenie i wyeliminowanie objawów, poprawa jakości życia chorego – jak zrobić to prawidłowo? Trzy linie leczenia OAB. Wskazówki do zastosowania w praktyce.

czytaj więcej »

Prowadzący wykład - dr n. med. Mikołaj Przydacz

Prowadzący

Lekarz w Oddziale Klinicznym Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Kierownik najnowocześniejszej w Europie Pracowni Wideourodynamiki w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Członek elitarnego Komitetu ds. Edukacji Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (Education Committee, International Continence Society, ICS; najważniejszego towarzystwa naukowego na świecie zajmującego się problematyką urologii czynnościowej i nietrzymania moczu). Współautor wytycznych Kanadyjskiego Towarzystwa Urologicznego w zakresie diagnostyki i leczenia zespołu pęcherza nadaktywnego (OAB) oraz autor podręcznika Consultation in Neurourology: A Practical Evidence-Based Guide dostępnego w anglojęzycznych księgarniach medycznych na całym świecie.

Przeprowadził jedne z największych na świecie oraz pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej badania populacyjne oceniające częstość występowania objawów z dolnych dróg moczowych oraz zespołu pęcherza nadaktywnego, ich uciążliwość oraz wpływ na jakość życia w grupie ponad 20 tysięcy uczestników. Zaadaptował i zwalidował na język polski najlepsze kwestionariuszowe narzędzia diagnostyczne w neurourologii oraz urologii czynnościowej. Od 2018 roku pełni także rolę delegata Polskiego Towarzystwa Urologicznego przy ICS oraz jest członkiem stowarzyszonym sekcji urologii czynnościowej Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.

Autor ponad 50 publikacji w prestiżowych recenzowanych czasopismach międzynarodowych, 14 rozdziałów podręcznikowych, licznych doniesień konferencyjnych oraz beneficjent grantów organizacji MITACS, Rządu Kanady i Unii Europejskiej dla przełomowych badań w medycynie. Za swoje badania otrzymał wiele prestiżowych nagród, stypendiów oraz wyróżnień. Współpracuje z wieloma ośrodkami polskimi i zagranicznymi w zakresie multidyscyplinarnych projektów naukowych i badań klinicznych.

Opis filmu

Cykl: Pęcherz nadaktywny

Łagodzenie i wyeliminowanie objawów, poprawa jakości życia chorego – jak zrobić to prawidłowo? Trzy linie leczenia OAB. Wskazówki do zastosowania w praktyce.

  • Edukacja pacjenta – bardzo ważne informacje, które należy przekazać choremu.
  • Trening pęcherza moczowego.
  • Mikcja o określonych godzinach i trening mięśni dna miednicy.
  • Farmakoterapia. Porównanie preparatów leczniczych.
  • Leki antycholinergiczne/antymuskarynowe – działania niepożądane, koszty leczenia i zaprzestanie terapii.
  • Agoniści recpetora beta-3 – nowsze rozwiązanie w leczeniu OAB.
  • Farmakoterapia OAB w wieku podeszłym.
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Polpharma.tv Facebook Pomoc Polpharma.tv