Czy wirusologia będzie
nauką XXI w.?

Opublikowany: 04.11.2021 1:05:21

Prowadzący:

dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski,
prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak,
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Pyrć

więcej o autorze »

Opis filmu:

Czy wirusologia będzie nauką XXI w.? to temat drugiej z cyklu debat zorganizowanych z okazji 20-lecia Naukowej Fundacji Polpharmy.

czytaj więcej »

Prowadzący wykład - dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, <br>prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak, <br>prof. dr hab. n. med. Krzysztof Pyrć

Prowadzący

dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski,
prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak,
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Pyrć

 

dr hab. n. med. Tomasz Jerzy Dzieciątkowski

Polski mikrobiolog, wirusolog, dr hab. nauk medycznych, adiunkt Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W latach 2000-2004 odbył studia w zakresie biotechnologii i medycyny weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, 18 lutego 2004 obronił pracę doktorską Wpływ końskiego herpeswirusa typu 2 (EHV-2) na produktywne zakażenie wirusem zakaźnego ronienia klaczy (EHV-1) w warunkach in vitro, 21 maja 2014 habilitował się na podstawie pracy zatytułowanej Zakażenia β-herpeswirusami wśród biorców allogenicznych przeszczepów komórek krwiotwórczych, wykonanych w Klinice Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pełni funkcję adiunkta w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak

Polski lekarz, nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W 1985 ukończył studia medyczne w Akademii Medycznej w Białymstoku. W 1990 obronił pracę doktorską Badania specyficznych antygenów i przeciwciał zakażenia wirusem hepatitis B oraz wybranych wskaźników odczynowości immunologicznej w populacjach osób nadużywających alkoholu. 25 maja 1998 uzyskał habilitację na podstawie dysertacji zatytułowanej Prostanoidy w patogenezie i leczeniu chorób wątroby. 30 czerwca 2003 otrzymał tytuł profesora w zakresie nauk medycznych. W latach 2005–2008 był dziekanem Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a w latach 2008–2012 prorektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Obecnie kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jego aktywność naukowa obejmuje choroby zakaźne i choroby wątroby, a na jego dorobek naukowy składa się ponad 300 publikacji zarejestrowanych w Web of Science Core Collection (h-index: 39, ponad 11 000 cytowań).

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Pyrć

Karierę naukową rozpoczął w 2003 roku, kiedy po ukończeniu kierunku biotechnologia na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął pracę w Zakładzie Mikrobiologii Medycznej na Uniwersytecie Amsterdamskim, kierowanym przez prof. Bena Berkhouta. Prowadzone przez niego prace nad nową metodą identyfikacji wirusów szybko doprowadziły do jej optymalizacji i identyfikacji nowego ludzkiego koronawirusa – HCoV-NL63. W międzyczasie otrzymał grant badawczy od Holenderskiej Akademii Nauk, co pozwoliło mu na wyjazd do laboratorium prof. Barica w USA, gdzie nauczył się technik tworzenia hodowli tkankowych 3D ludzkiego układu oddechowego. Tytuł doktora uzyskał w 2007 roku. Za pracę doktorską otrzymał nagrodę Holenderskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych oraz firmy Glaxo za najlepszą pracę doktorską w latach 2005-2007 w Holandii. Po obronie zdecydował się na powrót do Polski, gdzie rozpoczął pracę na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Stworzona przez Profesora Pyrcia grupa Virogenetics łączy pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów. Prywatnie lubi spędzać czas aktywnie. Podróże, biegi długodystansowe, żeglarstwo, góry wysokie, nurkowanie techniczne i wiele innych.

Opis filmu

Czy wirusologia będzie nauką XXI w.? to temat drugiej z cyklu debat zorganizowanych z okazji 20-lecia Naukowej Fundacji Polpharmy.

Tym razem znani eksperci: dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak i prof. dr hab. n. med. Krzysztof Pyrć przedstawią swoje stanowiska i komentarze dotyczące gorącego tematu, jakim jest rozwój i dorobek wirusologii w kontekście COVID-19.

Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Polpharma.tv Facebook Pomoc Polpharma.tv