Hipercholesterolemia

Opublikowany: 22.09.2023 50:28

Prowadzący:

prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

więcej o autorze »

Opis filmu:

Czy wszystko już wiadomo o hipercholesterolemii? Jeśli tak – dlaczego wciąż cierpi na nią tak wiele osób? Dlaczego pacjenci nie poddają się leczeniu?

czytaj więcej »

Przejdź do wybranego fragmentu wykładu

Prowadzący wykład - prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

Prowadzący

 


prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski

Specjalista w zakresie echokardiografii ze specjalnym uwzględnieniem metod śledzenia markerów akustycznych. W kręgu zainteresowań znajdują się także zaburzenia lipidowe. Autor wielu publikacji naukowych w prasie zagranicznej i krajowej.

 

prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

Polski lekarz internista i kardiolog, nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych.

W 1983 ukończył studia w Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalista chorób wewnętrznych (I stopień w 1987 i II stopień w 1990) i kardiologii.

Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1988 w Akademii Medycznej w Warszawie na podstawie rozprawy pt. Nadciśnienie tętnicze graniczne.

W 2001 w tej samej uczelni uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. Nieme niedokrwienie – częstość występowania, uwarunkowania kliniczne i prognostyczne znaczenie w trzech grupach pacjentów. W 2015 otrzymał tytuł naukowy profesora.

 

Przez ponad 20 lat związany z Szpitalem Bródnowskim. Od 2006 Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu na Solcu. W kadencji 2005–2008 i w kadencji 2012–2016 Prodziekan ds. Oddziału Fizjoterapii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W kadencji 2016–2020 Prodziekan II Wydziału Lekarskiego ds. studentów IV–VI roku studiów.

Członek wielu towarzystw naukowych w tym m.in.: Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą (członek Zarządu i Sekretarz Oddziału Warszawskiego), Europejskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Członek Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Autor lub współautor ponad 700 publikacji, w tym rozdziałów w książkach i monografii. Współredaktor wielu książek z zakresu kardiologii, a także materiałów multimedialnych, dotyczących diagnostyki i leczenia choroby niedokrwiennej serca. Do jego głównych zainteresowań naukowych należy medycyna sportowa. Jest twórcą i redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Kardioprofil i członkiem zespołów redakcyjnych wielu czasopism medycznych.

Opis filmu

Cykl: Interdyscyplinarna Akademia Lekarza Praktyka

Czy wszystko już wiadomo o hipercholesterolemii? Jeśli tak – dlaczego wciąż cierpi na nią tak wiele osób? Dlaczego pacjenci nie poddają się leczeniu?
Interesująca rozmowa ekspertów wypełniona praktycznymi informacjami na temat dislipidemii. Na co zwracać uwagę? Kiedy diagnozować i jak leczyć?

  • Częstość zaburzeń gospodarki lipidowej w Polsce.
  • Stężenie cholesterolu LDL na przestrzeni życia a prewencja pierwotna i wtórna.
  • Hipercholesterolemia rodzinna.
  • Przestrzeganie zaleceń leczenia hipolipemizującego w Polsce. Jak trafić do pacjenta?
  • Cele terapii zaburzeń gospodarki lipidowej.
  • Leczenie – rekomendacje w zależności od grupy ryzyka sercowo-naczyniowego. Wskazówki praktyków.
  • Miejsce statyn w leczeniu.
  • Ezetymib – włączenie do terapii.
  • Przyczyny niestosowania się do zaleceń lekarskich i jak na nie reagować?
  • Leki złożone vs standardowa terapia.

 

Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Polpharma.tv Facebook Pomoc Polpharma.tv