Pacjent gastrologiczno-kardiologiczny w praktyce lekarskiej

Opublikowany: 10.08.2023 55:14

Prowadzący:

prof. dr hab. n. med. Barbara Skrzydło-Radomańska, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

więcej o autorze »

Opis filmu:

Przez żołądek do serca, czyli pacjent gastrologiczno-kardiologiczny: jak diagnozować, na co zwrócić szczególną uwagę, jak leczyć? Jakie są pogranicza tych chorób i części wspólne? Dyskusja ekspertów.

czytaj więcej »

Przejdź do wybranego fragmentu wykładu

Prowadzący wykład - prof. dr hab. n. med. Barbara Skrzydło-Radomańska, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

Prowadzący


prof. dr hab. n. med. Barbara Skrzydło-Radomańska

Ukończyła studia medyczne w 1978 roku. Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Kolejnym krokiem w jej karierze było rozpoczęcie specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych. W 1981 roku przystąpiła do egzaminu i uzyskała tytuł specjalisty I stopnia w tej dziedzinie. W 1986 roku złożyła kolejny egzamin, stając się tym sposobem specjalistą II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych. W następnych latach jej zainteresowania zawodowe skupiły się na gastroenterologii, co zaowocowało zdobyciem w 2000 roku specjalizacji II stopnia w tej dziedzinie medycyny.
Profesor Skrzydło-Radomańska jest związana z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Pracuje w Katedrze i Klinice Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową, udzielając pomocy pacjentom (w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie) oraz przekazując swoją bogatą wiedzę studentom medycyny. Tutaj także w roku 1983 została doktorem nauk medycznych (wtedy Akademia Medyczna w Lublinie), a tytuł doktora habilitowanego uzyskała w 1995 roku. Profesorem nadzwyczajnym jest natomiast od 2002 roku.
Udzielała pomocy medycznej w prywatnych gabinetach gastrologicznych na terenie Lublina, w tym w NZOZ Gastromed, CM Luxmed, a także w przychodni Gabinety Profesorów.
Jej działalność naukowa obejmuje m.in. recenzowanie prac publikowanych w czasopiśmie "Gastroenterologia Praktyczna". Profesor Skrzydło-Radomańska jest członkiem rady naukowej tego periodyku.
Aktywnie bierze udział w sympozjach i zjazdach z zakresu gastroenterologii. Między innymi, w 2015 roku była wykładowcą podczas V Krakowskich Dni Hepato-Gastroenterologicznych (wykład pt: "Pacjent z zespołem rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego – omówienie ciekawych przypadków klinicznych). W tym samym roku przybliżyła uczestnikom VII Gdańskiego Sympozjum Gastroenterologicznego temat inhibitorów II generacji ("Inhibitory II generacji odpowiedzią na trudności w leczeniu GERD?").
Profesor jest członkiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
Prof. dr hab. n. med. Barbara Skrzydło-Radomańska w swojej praktyce lekarskiej oferuje pacjentom szeroki zakres usług w leczeniu chorób wewnętrznych oraz układu pokarmowego i wydalniczego. Udziela pomocy osobom borykającym się z problemami z żołądkiem, przełykiem, jelitami i odbytem. Wśród przeprowadzanych przez nią zabiegów można wymienić m.in. endoskopię dwubalonową.

prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

Polski lekarz internista i kardiolog, nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych.

W 1983 ukończył studia w Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalista chorób wewnętrznych (I stopień w 1987 i II stopień w 1990) i kardiologii.

Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1988 w Akademii Medycznej w Warszawie na podstawie rozprawy pt. Nadciśnienie tętnicze graniczne.

W 2001 w tej samej uczelni uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. Nieme niedokrwienie – częstość występowania, uwarunkowania kliniczne i prognostyczne znaczenie w trzech grupach pacjentów. W 2015 otrzymał tytuł naukowy profesora.

 

Przez ponad 20 lat związany z Szpitalem Bródnowskim. Od 2006 Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu na Solcu. W kadencji 2005–2008 i w kadencji 2012–2016 Prodziekan ds. Oddziału Fizjoterapii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W kadencji 2016–2020 Prodziekan II Wydziału Lekarskiego ds. studentów IV–VI roku studiów.

Członek wielu towarzystw naukowych w tym m.in.: Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą (członek Zarządu i Sekretarz Oddziału Warszawskiego), Europejskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Członek Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Autor lub współautor ponad 700 publikacji, w tym rozdziałów w książkach i monografii. Współredaktor wielu książek z zakresu kardiologii, a także materiałów multimedialnych, dotyczących diagnostyki i leczenia choroby niedokrwiennej serca. Do jego głównych zainteresowań naukowych należy medycyna sportowa. Jest twórcą i redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Kardioprofil i członkiem zespołów redakcyjnych wielu czasopism medycznych.

Opis filmu

Cykl: Trudne pytania, konkretne rozwiązania

Przez żołądek do serca, czyli pacjent gastrologiczno-kardiologiczny: jak diagnozować, na co zwrócić szczególną uwagę, jak leczyć? Jakie są pogranicza tych chorób i części wspólne? Dyskusja ekspertów.

  • Choroba refluksowa przełyku (GERD) a ból w klatce piersiowej.
  • Podstawowe informacje na temat GERD.
    • GERD a problemy kardiologiczne – różnicowanie.
    • GERD – diagnostyka.
    • GERD – leczenie (najnowsze wytyczne).
  • Wybrane interakcje lekowe w trakcie leczenie inhibitorami pompy protonowej. Interakcje – przyczyny. Co mówią badania?
  • NLPZ i aspiryna i a gastroprotekcja
    • Niebezpieczeństwa wynikające z przyjmowania przez pacjentów NLPZ.
    • Skutki działania NLPZ w przewodzie pokarmowym.
    • Kto potrzebuje gastroprotekcji?
    • Cele gastroprotekcji.
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Polpharma.tv Facebook Pomoc Polpharma.tv