Leczenie zespołu dezadaptacyjnego w postaci zaburzeń lękowych – farmakoterapia i zalecenia pozafarmakologiczne
Opublikowany: 04.06.2025 30:23
Prowadzący:
prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Marek Krzystanek
Opis filmu:
Jak rozpoznawać i skutecznie leczyć przewlekłe skutki stresu, zanim doprowadzą do poważniejszych zaburzeń psychicznych lub chorób somatycznych?
Przejdź do wybranego fragmentu wykładu

Prowadzący
prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Marek KrzystanekKierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, psychiatra, seksuolog i licencjonowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Innowator, wynalazca i prekursor telemedycyny w Polsce. Tworzy nowe aplikacje mobilne dla sektora e-health/mobile health wykorzystujące rzeczywistość wirtualną i algorytmy sztucznej inteligencji dla poprawy zdrowia oraz dla jego optymalizacji i utrzymania w nurcie antiaging. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe i wdrożeniowe. Autor ponad 80 publikacji naukowych, ponad 100 wystąpień kongresowych, 2 książek i redaktor 2 skryptów. Popularyzator nowej nauki. Oprócz bycia naukowcem jest prezesem fundacji Science for Life i dyrektorem zarządzającym EduFactory s.c. Zainteresowania pozanaukowe: filozofia fenomenologiczna, psychologia głębi, buddyzm zen i gnostycyzm. Uprawia amatorsko klasyczny boks, gra na puzonie i australijskim didgeridoo. Jest aktywnym poetą, opublikował dotąd sześć tomików poezji: Krwawe Zimy (2007), Białe Wilki (2011), Zimne Słońce (2012), Bestionizm (2014), Jasne i Ciemne Haiku (2016) oraz Arkadia Indygo (2018). Obecnie w przygotowaniu jest tomik pt. „Ogrody Bogów”.

prof. dr hab. n. med. Tomasz Sobów
Specjalista psychiatra z wieloletnim doświadczeniem klinicznym i badawczym, zwłaszcza w zakresie psychogeriatrii oraz otępień. Do 2017 roku ordynator w Klinice Psychiatrii Wieku Podeszłego & Zaburzeń Psychotycznych, Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi, do 2018 roku profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Psychologii Lekarskiej. Obecnie klinicysta w Centrum Terapii Dialog (Warszawa) i Neuropsychiatria s.c. (Łódź). Autor licznych doniesień naukowych, w tym 87 indeksowanych w bazie Pubmed (indeks Hirscha = 31). Redaktor Naczelny czasopisma „Psychiatria & Psychologia Kliniczna”. Badacz w licznych badaniach klinicznych z zakresu otępień, depresji, schizofrenii i zaburzeń lękowych. Fan Kate Bush, Radiohead i licznych innych, żywych i nieżywych muzyków.
Cykl: Konferencja CEPE 2025
Jak rozpoznawać i skutecznie leczyć przewlekłe skutki stresu, zanim doprowadzą do poważniejszych zaburzeń psychicznych lub chorób somatycznych? Jak unikać błędów terapeutycznych, takich jak nadmierne stosowanie benzodiazepin czy długotrwała farmakoterapia? Zobacz praktyczne wskazówki, które pomogą skutecznie wspierać pacjentów w radzeniu sobie z przewlekłym stresem i zapobiegać poważniejszym powikłaniom zdrowotnym.
- Zespoły dezadaptacyjne - przyczyny i mechanizmy biologiczne. Rola układu serotoninowego i dopaminowego w regulacji nastroju i motywacji.
- Leczenie farmakologiczne.
- Zalecenia pozafarmakologiczne.
- Kluczowa rola lekarza rodzinnego we wczesnym rozpoznaniu i leczeniu zespołów dezadaptacyjnych.