Astma bez zadyszki – szybka diagnostyka i skuteczne leczenie w POZ
Opublikowany: 23.06.2025 18:56
Prowadzący:
prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak
Opis filmu:
"Pani doktor jest geniuszem - mówi pacjent po skutecznej próbie leczenia" – jak to zrobić? O tym w wykładzie.

Prowadzący
prof. dr hab. n. med. Rafał PawliczakPolski lekarz-naukowiec, profesor Wydziału Lekarskiego, Oddziału Nauk Biomedycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ukończył Liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, a w roku 1994 summa cum laude Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Łodzi. Zajmuje się pracą naukową z zakresu alergologii i pulmonologii. Opublikował szereg prac w zakresie patogenezy i patofizjologii astmy oskrzelowej związanej z nadwrażliwością na aspirynę oraz patogenezy polipów nosa. Interesuje się rolą kwasu arachidonowego i jego metabolitów w zapaleniu alergicznym dróg oddechowych. Obok intensywnej działalności naukowej jest także praktykującym lekarzem alergologiem, zajmuje się także popularyzacją wiedzy o astmie i chorobach alergicznych wśród pacjentów.
Cykl: Konferencja CEPE 2025
„Skuteczna próba leczenia, czyli włączamy leki, oglądają państwo pacjenta za 2 tygodnie, a pacjent mówi: pani doktor jest geniuszem” – jak to zrobić? O tym w wykładzie.
Astma – jak diagnozować i skutecznie leczyć w codziennej praktyce POZ? Szybka diagnoza i trafna decyzja terapeutyczna mają kluczowe znaczenie. Ten wykład to praktyczny przewodnik po aktualnych standardach postępowania w astmie – od rozpoznania po leczenie, z uwzględnieniem realiów systemowych i potrzeb pacjenta.
- Astma bez spirometrii – kiedy i jak rozpoznać?
- Algorytmy diagnostyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
- Leczenie zgodne ze standardami – od startu do redukcji terapii.
- Glikokortykosteroidy wziewne – jak wybrać bezpiecznie i skutecznie.
- Cyklezonid – lek z wyboru u pacjentów z działaniami niepożądanymi GKS.
- Rola lekarza POZ w monitorowaniu i modyfikacji terapii.
- Praktyczne wskazówki: test kontroli astmy, recepty, dokumentacja.