Pandemia SARS-CoV-2 a nerki. Cz. 1

Opublikowany: 04.05.2020 24:53

Prowadzący:

prof. dr hab. med. Tomasz Stompór

więcej o autorze »

Opis filmu:

  • nerki jako narząd docelowy SARS-CoV-2,
  • zastosowanie atorwastatyny i ibersartanu,
  • potencjalne mechanizmy uszkodzenia nerek,

czytaj więcej »

Prowadzący wykład - prof. dr hab. med. Tomasz Stompór

Prowadzący

prof. dr hab. med. Tomasz Stompór

Specjalista z dziedziny chorób wewnętrznych oraz nefrologii, hipertensjologii i transplantologii klinicznej. Tytuł profesora uzyskał w 2014 roku. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego oraz European Dialysis and Transplant Association.

Od 2009 sprawuje funkcję kierownika Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Katedry Chorób Wewnętrznych Wydział Nauk Medycznych oraz ordynatora Oddziału Klinicznego Nefrologii, Hipertensjologicznego i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Wraz z Zespołem Oddziału Klinicznego Nefrologii oraz oddziałów chirurgicznych Szpitala Wojewódzkiego współtworzy program przeszczepiania nerek w Olsztynie oraz Regionalny Ośrodek Kwalifikacyjny dla biorców przeszczepów. Przez dwie kolejne kadencje był prodziekanem ds. nauki i rozwoju Wydziału. Obecnie wchodzi w skład Rady Dyscypliny Medycyna w UWM w Olsztynie.

Profesor Tomasz Stompór jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji naukowych w czasopismach recenzowanych. Jest autorem ponad 70 rozdziałów w monografiach z zakresu nefrologii, dializoterapii, nadciśnienia tętniczego, geriatrii i chorób wewnętrznych (w tym w podręcznikach „Wielka Interna” i „Interna Szczeklika”). Jest członkiem Rady naukowej czasopisma Polisch Archives of Internal Medicine. Najważniejsze zainteresowania naukowe to: powikłania sercowo – naczyniowe w chorobach nerek, patologiczna kalcyfikacja naczyń, nefropatia szpiczakowa, mechanizmy progresji uszkodzenia nerek, epidemiologia, diagnostyka i leczenie kłębuszkowych chorób nerek, nefro-geriatria, nefro-diabetologia i nefro-kardiologia.

 

Opis filmu
  • nerki jako narząd docelowy SARS-CoV-2,
  • zastosowanie atorwastatyny i ibersartanu,
  • potencjalne mechanizmy uszkodzenia nerek,
  • burza cytokinowa,
  • PChN jako choroba współistniejąca z COVID-19,
  • potencjalna przydatność HDF.
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Polpharma.tv Facebook Pomoc Polpharma.tv