Jak postępować w kaszlu poinfekcyjnym? Czy poinfekcyjny kaszel może być oznaką początku astmy?

Opublikowany: 25.11.2021 23:13

Prowadzący:

prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak

więcej o autorze »

Opis filmu:

W ciągu roku dorośli zapadają na 2-3 infekcje górnych dróg oddechowych. U dzieci w wieku powyżej 5 lat to około 5-8 infekcji rocznie. Problem dotyczy więc dużej grupy pacjentów. Jak powinno wyglądać postepowanie z nimi?

czytaj więcej »

Prowadzący wykład - prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak

Prowadzący

prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak

Polski lekarz-naukowiec, profesor Wydziału Lekarskiego, Oddziału Nauk Biomedycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ukończył Liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, a w roku 1994 summa cum laude Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Łodzi. Zajmuje się pracą naukową z zakresu alergologii i pulmonologii. Opublikował szereg prac w zakresie patogenezy i patofizjologii astmy oskrzelowej związanej z nadwrażliwością na aspirynę oraz patogenezy polipów nosa. Interesuje się rolą kwasu arachidonowego i jego metabolitów w zapaleniu alergicznym dróg oddechowych. Obok intensywnej działalności naukowej jest także praktykującym lekarzem alergologiem, zajmuje się także popularyzacją wiedzy o astmie i chorobach alergicznych wśród pacjentów

Opis filmu

W ciągu roku dorośli zapadają na 2-3 infekcje górnych dróg oddechowych. U dzieci w wieku powyżej 5 lat to około 5-8 infekcji rocznie. Problem dotyczy więc dużej grupy pacjentów. Jak powinno wyglądać postepowanie z nimi? Treściwy wykład z praktycznymi wskazówkami postępowania.

  • Nawracające infekcje wirusowe – czy prowadzą do astmy?
  • Dzieci – od świstów do astmy ezynofilowej.
  • Podział etiologiczny kaszlu. Kiedy konieczna jest diagnostyka?
  • Jakie drobnoustroje stoją za GDO?
  • Kaszel poinfekcyjny – epidemiologia, przyczyny i rozpoznanie.
  • Mechanizm kaszlu.
  • Zespół post-COVID-19.
  • Leczenie kaszlu poinfekcyjnego. Leki przeciwkaszlowe, leki działające ośrodkowo, leki przeciwzapalne, wGSK, antybiotyki, ipratropium i inne – jaka jest ich skuteczność, kiedy i jak je stosować.
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Polpharma.tv Facebook Pomoc Polpharma.tv